State Program Directors

PhotoNameOffice(s)EmailBio
Eugene L Achtemichuk General Program Director, Domestic Church Couple
Robert J. Barkman State Trainer
Paul A Ponak FAITH, Into the Breach, CIS Domestic Church Kiosk and Series, Rosary Program, Spiritual Reflection Program, Holy Hour, Sacramental Gifts
Michael J Bzdell Marion Icon Prayer Program, Priests’ Sports Day Chairman
John Benesh Spiritual Enrichment Chairman
Greg DozorecRSVP and Vocations Promotion Chairman
Donald A Pion Evangelization Chairman
Dale E MeierCOMMUNITY, Homeless Assistance
David Joseph Spelay Coats for Kids
Shawn D. Scherr Wheelchair Foundation Chairman
Rejean E Houle Habitat for Humanity
Kevin S. Rutt Basketball Free Throw Championship, Design Against Drugs Poster Contest
Jonathan A CourcheneCatholic Citizenship Essay Contest, Young Adults Committee
Cody GeigerSoccer Challenge
Garry P. MaierCelebrity Dinner Chairman
Kerry B. Swallow Madd Golf Tournament
Brad E.R. Lulik Youth Parliament, Young Adults Committee - Chair
Ronald R. Denis FAMILY, Food for Families, Family Fully Alive, Family Week, Consecration to the Holy Family, Family Prayer Night, Good Friday Family Promotion
Anthony F Dakiniewich Family of the month/year
Denis Giasson Keep Christ in Christmas (Poster Contest)
Gerald R. Wiegers LIFE, Marches for Life, Christian Refugee Relief, Mass for People with Special Needs, Pregnancy Center Support, Novena for Life
Terry Shalley Special Olympics Chairman
Wayne A. Exner Silver Rose Chairman
James NestmannMembership Director
Adam G De SaOnline Membership Chairman
Brian Schatz Council Reactivation/Merger Chairman, Cluster Yorkton East Central, Catholic Connections Committee
Ken Dumont Membership Retention Chairman
Albert W. Dion Round Table Chairman
Agnel A. George New Council Development Chairman, Cultural Diversity committee members
Mark J. Lewans Insurance Promotion Chairman
Marte Clemente Marquez Nogot State Cultural Diversity, Cluster Saskatoon City, Formation Degree Team Saskatoon
Aldin Abayon Cultural Diversity Committee Member
Joseph W Riffel Cluster Saskatoon Rural, State Events Chairman
Chris Bencharski Cluster Regina South East
Denis A.F. Carignan Cluster Battlefords Northwest, State Ceremonials Director, Field Director Ceremonials, Fraternal Charge, Conferring Officer
Rene Y Gaudet Cluster Prince Albert Northeast
Larry J Packet Cluster Moose Jaw/South Central/Southwest
Dan W. Devers Cluster Membership & Program Assistants - Regina S
Wesley W Dombroski Cluster Membership & Program Assistants - Battleford
Albert Provost Cluster Membership & Program Assistants - Prince Albert
Randall F. KaryFormation Degree Team Saskatoon
Robert H RobinsonFormation Degree Team North Battleford
Martin P Schneider Fraternal Charge
Dr. Richard M DevonFraternal Charge, Conferring Officer
Harvey E Granatier Fraternal Charge
Peter E Folk Newsletter/Bulletin Editor, Webmaster / GKs/FSs Bulletin Editor
Norman Gerald Magnin State Form Administrator
James A. Stoffel Father McGivney Guild
Glen D Hauser Survey Chairman
Richard D. Colbow Charity Appeal Chairman
Joseph C BallYoung Adults Committee
Colin K. Aikens Young Adults Committee
Garrett N Francais Young Adults Committee
Patrick Justin Malone Young Adults Committee